banner16

banner19

20 Ekim 2017 Cuma

Vize Meselesinde ABD'den Açıklama

Kıdemli Üstçavuş Çıplak Ölen Merhum Aylan Hakkında Yaşadıklarını Dünya Kamuoyuna Açıkladı

Kıdemli Üstçavuş Çıplak, yaşadıklarını dünya kamuoyu ile paylaşırken, o anları bir daha yaşadı. 18 yıllık astsubay olan Çıplak; "Aylan bebeğin yanına geldiğimde içimden 'Allah'ım inşallah yaşıyordur' dedim. Temennisi, umuduyla hayat belirtisi aramaya çalıştım. Ancak maalesef herhangi bir hayat belirtisi mevcut değildi. Çok üzülmüştüm. Aylan bebeğin cansız bedenini kucağıma alıp taşımam la ilgili olarak 'Bu kadar ağır bir yükü nasıl taşıdın?' diye soranlar oldu" dedi.

06 Eylül 2015 Pazar 10:14
Bu haber 1145 kez okundu
Kıdemli Üstçavuş Çıplak Ölen Merhum Aylan Hakkında Yaşadıklarını Dünya Kamuoyuna Açıkladı
Foto galeriye git  
Muğla'nın Bodrum İlçesinde 4 gün önce ailesi ile birlikte çıktığı umuda yolculukta yaşamını yitiren 2 yaşındaki minik Aylan Kurdi'nin kıyıya vuran minik bedenini yerden alan ve DHA muhabirinin çektiği fotoğraf karesi ile dünyanın gündemine oturan "O asker" ilk kez DHA muhabirine konuştu, o anda yaşadıklarını dünya kamuoyu ile paylaştı. Olay Yeri İnceleme Tim komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Çıplak, 4 gün sonra bu sabah minik Aylan'ın cansız bedenini bulunduğu yerde DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Dünyanın merak ettiği soruları zaman zaman yaşlı gözlerle yanıtlayan ve kelimelerin boğazına dizildiği evli ve altı yaşında bir çocuk babası olan 39 yaşındaki Çıplak ,1997 yılından bu yana Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Türkiye'nin değişik il ve ilçelerinde, 2012 yılından bu yana ise Bodrum ilçesinde görev yapmakta olduğunu belirtti. Çıplak; "Kaçak geçişleri önleme ile ilgili olarak kendi vatanlarından, yaşadıkları yerlerden kalkarak hiç bilmedikleri coğrafyalara gelerek çok zor koşullar altında kendi ve ailelerinin hayatlarını idame ettirmekten başka amaçları olmayan bu insanların umuda yolculuklarını böyle acı tablolar yaşanmadan ve bu tehlikeli yolculuklarının buralara gelmeden önlenmesi maksadıyla Jandarma Genel Komutanlığı mensupları olarak gece gündüz demeden yaptığımız çalışmalarla gerekli tedbirleri alıyoruz ve almaya devam edeceğiz" dedi.

Yaşadığı o anı anlatırken kelimelerin sık sık boğazında düğümlendiği Çıplak şunları söyledi; "Mensubu olduğum Jandarma Genel Komutanlığı'nın vizyonunda 'insan merkezli' görev anlayışına sahip olma sorumluluğumuz mevcuttur. Bunun gerektirdiği en temel görevleri icra etmek baştan gelen vazifemizdir. Bu sebeple bizim için her şeyden önemli olan insan hayatıdır. Aylan bebeğin yanına geldiğimde içimden 'Allah’ım inşallah yaşıyordur' temennisiyle, umuduyla hayat belirtisi aramaya çalıştım. Ancak maalesef herhangi bir hayat belirtisi mevcut değildi. Çok üzülmüştüm. Biraz önce de belirtmiştim, bizim önceliğimiz insan hayatıydı. Bununla birlikte, bende her şeyden önce bir insan ve 6 yaşında oğlu olan bir babayım. Aylan bebeği görür görmez hemen aklıma oğlum geldi ve bir an kendimi Aylan bebeğin babası yerine koydum. Bu tarif edilemeyecek kadar acı ve trajik bir durumdu. Bazen insanlar, cansız bedenlere yaklaşmakta çekinirler, inanın aklıma hiç öyle bir şey gelmeden görevini yapan bir kolluk personelinden öte yavrusuna sarılan bir babanın hissedebileceği duygular içerisindeydim" dedi.

Komutan Çıplak; "Olay yerine geldiğimde, civarda kalabalık vatandaş grubunun olduğunu belirtmiştim. Fotoğraf çekip çekmediklerinin farkında değildim. Görevim gereği olay bölgesine odaklanarak süratli bir şekilde olay yeri ile ilgili incelemelerime başlamıştım. Aylan bebeği taşırken alınan görüntümün, inanın dünyanın gündemine taşınacağı ve günlerce gündemde kalabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi" diye konuştu.

    Yorumlar

banner18
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

banner17
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner9
Real Time Analytics