banner16

banner19

banner24

09 Temmuz 2020 Perşembe

Kadınlar 3600 Günde Hangi Şartlarda Emekli Olabilir?

Yavuz Gemisi Donanma Tarafından Korunmaktadır

Rumların krizi tırmandıracak hamleler yaptığını, Yavuz mürettabatını tutuklamakla tehdit ettiğini belirten KKTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy, 'Yavuz’un Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığı perşembe akşamı yine bir krizle cevap verdiler. Unutmasınlar ki Yavuz gemisi Türk donanmasıyla korunmaktadır’ dedi

06 Ekim 2019 Pazar 09:02
Bu haber 833 kez okundu
Yavuz Gemisi Donanma Tarafından Korunmaktadır
 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, yarın Güzelyurt-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına yeniden başlayacak olan Yavuz sondaj gemisinin bölgeye geri dönmesi ve Doğu Akdeniz’de hidrokarbonlar konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yavuz sondaj gemisinin Karpaz’dan sonra sondaj çalışmaları için ikinci görev yeri Güzelyurt-1 kuyusu mevkine hareket ettiğini söyleyen Taçoy, buranın Ada’nın en güneybatı noktasında yer aldığını belirtti. Taçoy, Güzelyurt-1’in GKRY’nin tek taraflı olarak ilan ettiği 13 parselden 7’ncisinin içerisinde bulunduğunu hatırlatarak, GKRY’nin burada İtalyan Eni ve Fransız Total şirketlerine ihale yöntemiyle araştırma yapma hakkını verdiğini ifade etti. Taçoy, bu bölgede çatışan sular varsa bile, Türk halkının buradaki haklarına sahip çıkabileceğini söyledi.

‘ÇAĞRILARIMIZA KRİZLE YANIT VERDİLER’

Rumların, Türk tarafının tüm ikazlarına ve "gelin bunları birlikte yapalım" çağrısına rağmen, hadlerini aştığına ve hala Türk tarafının önerilerine sıcak bakmadığına değinen Taçoy, "Yavuz’un Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığı perşembe akşamı yine bir krizle cevap verdiler ve dediler ki, ‘Hem Yavuz gemisini hem mürettebatını tutuklarız.’ Unutmasınlar ki Yavuz gemisi Türk donanmasıyla korunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Türk tarafının araştırma ve sondaj gemilerinin özel bir şirketin gemisiyle karşı karşıya geldiği takdirde bir şey olmayacağını belirten Taçoy, bir donanmayla karşı karşıya gelse dahi Türk donanmasının zaten orada olduğunu, gerekli yanıtı vererek, Yavuz’un yanına kimseyi yaklaştırmayacağını vurguladı. Taçoy, Türkiye’nin gücünün Akdeniz’de hissedilir pozisyonda olduğunu ve Türkiye gibi güçlü bir devlet kararlılığını gösterdikçe buralarda hak aranabileceğini söyledi.

‘GÜZELYURT’TAN SONRA DA DEVAM EDECEK’

Yavuz ve Fatih’in almış olduğu görevin kararlılığının ocak ayına kadar devam edeceğini kaydeden Taçoy, şöyle devam etti: "Yavuz’un ocak ayına kadar yapacağı bu işlemden sonra yine bir dinlenme dönemi olacak. Bu dinlenme döneminden sonra bir başka lisanslanmış ve KKTC ile TPAO imzalanmış olan anlaşma çerçevesindeki bir başka parsele geçerek, çalışmalarına devam edecektir."

    Yorumlar

banner18
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner17
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner9
Real Time Analytics