banner16

banner19

banner24

06 Haziran 2020 Cumartesi

Kadınlar 3600 Günde Hangi Şartlarda Emekli Olabilir?

İsteğe Bağlı Emeklilik Nasıl Olur? Bir İşte Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur?

10 Şubat 2020, 10:11
Bu makale 389 kez okundu
İsteğe Bağlı Emeklilik Nasıl Olur? Bir İşte Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur?
Emeklilik Köşesi

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmayıp prim ödemesini kendisi yaparak, kişilerin uzun vadeli sigorta koşullarına ve diğer sigorta çeşitlerine katılmasını sağlayan sigorta türüdür.  

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta türünden;

  • Zorunlu sigortayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan,
  • Sosyal güvenlik kanunlarına göre malüllük ve yaşlılık maaşı olmayan,
  • 18 yaşını dolduran,

kişiler yararlanabilir.

Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmektedir. 

İlk Kez İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak İsteyenlerin Ne Yapması Gerekir?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenler;

  • İkametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine, örneğin Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile başvurmaları gerekmektedir. 
  • Sigorta Giriş Bildirgesinde, sigorta sahibi olmak isteyen kişilerin kişisel bilgileri ve ikamet adresi yer almaktadır. 
  • Başvuru formunda belirtilen, Sosyal Güvenlik Sicil Numarası turkiye.gov.tr adresinden “Kurumlar” menüsü altından Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne tıklayıp sunulan hizmetlerden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespitini açarak öğrenilebilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32'sidir. Bunun %20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, %12'si genel sağlık sigortası primidir. 

İsteğe bağlı sigorta sahipleri primleri, ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi’nde kendileri de belirleyebilir. Eğer ödenecek olan sigorta primleri giriş belgesinde belirtilmemişse primler alt sınır üzerinden baz alınır. Primlerini azaltmak veya artırmak isteyenler ilgili kuruma isteklerini ilettikten sonra primlerindeki değişiklik sözleşmelerinde belirtilir. 

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler sigortalılığın devamı için belirli bir süre prim tutarlarını ödeyemez ise sigortalılığın sona ermesi gibi bir durum ortadan kaldırılmıştır. Sigortalının ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemezse o aya ait primini ödeme imkânı olmayacak, 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkânı ve talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandırılmayacaktır. 

İsteğe bağlı sigorta sahibinin vefatı durumunda isteğe bağlı sigorta sahibinin eşi, çocuğu, anne babası gibi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Bağlanacak aylık, 9.000 gün prim ödemiş kabul edilerek hesaplanır.

2020 yılı için aylık isteğe bağlı sigorta primi 941.76 TL dir.


    Yorumlar

banner18
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner17
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner9
Real Time Analytics