banner16

banner19

banner24

28 Ocak 2021 Perşembe

Whatsapp'a alternatif en popüler 5 uygulama

Whatsapp'a alternatif en popüler 5 uygulama

Son dönemlerin en popüler uygulaması olan Whatsapp, Facebook şirketinin satın almasıyla şirketin reklam alanı haline gelecek. Her yerde reklam görmekten bıktığımız internet aleminde kullanıcılar, Whatsapp'a alternatif olabilecek uygulamalar kullanmaya başladı. Peki Whatsapp'a alternatif olan uygulamalar hangileri?

08 Ocak 2021 Cuma 18:03
Bu haber 2364 kez okundu
Whatsapp'a alternatif en popüler 5 uygulama
 Kullanım koşullarında değişikliğe gitmeye hazırlanan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılara yasak getirmeye hazırlanıyor. Whatsapp'ın bu kararı kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Peki Whatsapp yerine hangi uygulamaları kullanmak mümkün?


TURKCELL BİP

Yerli uygulamalar denince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Turkcell Bip isminde görüntülü konuşma ve mesajlaşma uygulamasını 2013 yılında duyurmuştu. Mesajla para gönderebilme, akıllı faks gibi hizmetleri de kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca Turkcell Bip uygulamasını kullanan müşterilerine Bip'e özel paketlerde sunuyor.

WECHAT

Çin merkezli mesajlama uygulaması olan Wechat Asya ülkelerinde oldukça popüler durumda. Çinliler cüzdan taşımak yerine Wechat kullanıyor. Ülkemizde de kullanıma açık olan uygulama Whatsap'ta olan birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Kurulum için SIM kartına ihtiyaç yok. Ayrıca içinde bulundurduğu tarayıcı ile dilediğiniz zaman internette surf yapabilirsiniz. Sık kullanılanlar ve taslak kaydetme gibi özellikleri ile iş ile ilgili kullanımlarda birçok fayda sağlıyor.

TELEGRAM

Whatsapp'a nazaran dosya boyutu çok daha az olmasıyla talep görüyor. Görüntülü konuşma özelliği olmayan uygulama daha çok grup mesajlaşmaları için kullanılıyor. Telegram'ın süreli mesaj silme özelliği de ilgi görüyor.

SİGNAL

Uygulamanın en pozitif yanı gizlilik esaslarına önem veriyor olması. Whatsapp'ı Facebook şirketinin satın almasıyla gizlilik sözleşmelerinde yeni güncelleme yapıldı. Kullanıcıların gizlilik esaslarına şeffaf boyut kazandıran uygulama kullanıcılar tarafından eleştirilmeye başladı. Signal ise tüm kullanıcının tüm bilgilerinin şirket tarafından saklanacağına dair önemli açıklamalar yaptı. Ayrıca Android telefonlarda SMS uygulamasını Signal ile değiştirip kullanılabilen özelliğe de sahip.

Elon Musk'ın 8 Şubat itibarıyla Signal'in gizlilik sözleşmesini yenileyeceğini duyurmasıyla gündeme giren uygulama aynı Whatsapp'ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme ile korunacak.

VİBER

Kullanım açısından Whatsapp'a en çok benzeyen uygulamadır. Hatta Whatsapp'ta gönderdiğiniz mesajı silme 5 dakika ile sınırlıyken Vider'de bu süre sınırsızdır. Dosya boyutunun çok büyük olmasından dolayı pek tercih edilmediğinden popülaritesi oldukça düşüktür.

    Yorumlar

banner18
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

EN ÇOK OKUNANLAR
banner17
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner9
Real Time Analytics